-
The following student-athletes have exemplified
outstanding athletic ability during the 2020-21 school year.
2020-21 Postseason Appearances
-
District One Playoffs
Girls Basketball
Boys Swimming- Chase Bentley, Jack Undercofler, Rhett Cosgrove, Nathan Kellerman
Girls Swimming- Casey Cullen, Audrey Collins, Marina Wang, Avery Barber, Kelsey Wakiyama, Sophia Mlodzienski
Wrestling- Dae Trel Jerome
Tennis-Ariston Fonseca, Ryan Klein, Garrett Spillerman, JP Pruett, Heonjin Kim, Sam Hilbert, Ryan Movsowitz, Graham Bernabeo
Girls Track- Sophia Hill, Lucy Minning, Lucy Henkle
Boys Track- Chris Belz, Max Dooley, Dean Aljian, Amir Bryd, Collin Cheshire, Noel Palma, Michael Rocheleau, Gavin Williams, Aiden Leonard
Boys Lacrosse
Girls Lacrosse
Baseball
State Championships
Boys Swimming- Jack Undercofler, Rhett Cosgrove
Girls Swimming- Casey Cullen, Audrey Collins, Avery Barber, Marina Wang
Girls Track- Lucy Henkel: 800m
Boys Track- Max Dooley: 1600m, 4×400 relay: Max Dooleyl Chris Belz, Gavin Williams, Colin Cheshire
Girls Lacrosse- PIAA State Champions
Boys Lacrosse- PIAA State Champions
Fall Sports
Boys and Girls Golf
Central League Championship- Rajan Khanna, Rishi Khanna, Luke Kelly, Chase Stephano, Tyler Tornoe
Luke Kelly- 1st Team All Central
Tyler Tornoe- 1st Team All Central
Chase Stephano- 1st Team All Central
Rishi Khanna- 2nd Team All Central
Rajan Khanna- 2nd Team All Central
Girls Tennis
Leina Ciarrocchi- 3rd Place Central League Singles, 1st Team All Central Singles
Mia Xie- 2nd Team All Central Singles
Jane O’Grady- Honorable Mention All Central Singles
Zana Moldavsky & Emma Kang- 1st Team All Central Doubles
Jess Gusdorff & Ellen Hederick- 2nd Team All Central Doubles
Abby Jansen & Emma Ryan- Honorable Mention All Central Doubles
Girls Soccer
Sophia Hubbard- 1st Team All Central, 1st Team All Main Line
Emily Daiutolo- 2nd Team All Central, 1st Team All Main Line
Jane Daiutolo- Honorable Mention All Central, 2nd Team All Main Line
Kate Boujoukos- Honorable Mention All Central, 2nd Team All Main Line
Boys Soccer
Matt Miller- 1st Team All Central
Michael Sears- 1st Team All Central
Drew Warren- 2nd Team All Central
Nick Lucchesi- Honorable Mention All Central
Sebastian Kaper- Honorable Mention All Central
Tyler Quinn- Honorable Mention All Central
Cross Country
Chris Belz- 2nd Team All Main Line
Naomi Gross- 2nd Team All Main Line
Zoe Margolis- 2nd Team All Main Line
Volleyball
Josie Darrach- Honorable Mention All Central, Honorable Mention All Main Line
Samantha Worontzoff- Honorable Mention All Central, Honorable Mention All Main Line
Lucy Criscuolo- Honorable Mention All Central, Honorable Mention All Main Line
Mary Kate Colleran- Honorable Mention All Central, Honorable Mention All Main Line
Field Hockey
Hope Delaney- 1st Team All Central, 1st Team All Main Line
Cierra Hopson- 1st Team All Central, 1st Team All Main Line
Madison Milhous- 2nd Team All Central, 1st Team All Main Line
Katie DeShan- Honorable Mention All Central, 2nd Team All Main Line
Meghan Dole- Honorable Mention All Central, Honorable Mention All Main Line
Riley Mazzalupi- 2nd Team All Main Line
Sheila Esgro- 2nd Team All Main Line
Kelsey Wakiyama- Honorable Mention All Main Line
Football
Dae Trel Jerome- 1st Team All Central (DL), 1st Team All Central (OL), 2nd Team All Main Line
Jahmir Dixon- 1st Team All Central (REC), Honorable Mention All Central Defense, 1st Team All Main Line
Reece Evans- 2nd Team All Central (LB), 2nd Team All Central (P), Honorable Mention All Central Offense
Mark McKeon- 1st Team All Central (DB), 2nd Tean All Central (REC), 2nd Team All Main Line
Duncan McDermott- 1st Team All Central (C), 1st Team All Main Line
Scott Belveal- 1st Team All Central (RB), 1st Team All Main Line
Damian Falcone- 1st Team All Central (LB), 2nd Team All Main Line
Gavin Holz- 2nd Team All Central (OL), Honorable Mention All Main Line
Kodi Nixon- Honorable Mention All Central Defense, Honorable Mention All Main Line
Noel Palma- Honorable Mention All Central Defense
Matt Liotta- Honorable Mention All Central Offense
Jack Condran- Honorable Mention All Main Line
Winter Sports
Wrestling
Girls Swimming
Central League Championship- 2nd Place
District 1 Championship- 6th Place
Casey Cullen- 1st Team All Delco, Central League: 200 Free Champion, 100 fly 2nd place; District 1: 200 Free Champion, 100 fly 2nd place; State Qualifier: 200 free, 100 buterfly, 400 free relay; PIAA State Champs: 4th 200 Free, 5th 100 Butterfly
Marina Wang- Honorable Mention All Delco, Central League: 100 free 2nd place; State Qualifier: 400 free relay
Audrey Collins- 2nd Team All Delco, Central League: 200 IM 3rd place; State Qualifier: 400 free relay
Avery Barber- Honorable Mention All Delco, Central League: 50 free 3rd place; State Qualifier: 400 free relay
Central League 200 free relay 2nd place- Marina Wang, Casey Cullen, Avery Barber, Sophia Mlodzienski
Central League 400 free relay 2nd place-Audrey Collins, Casey Cullen, Kelsey Wakiyama, Marina Wang
Nuala Dill- Honorable Mention All Delco
Sophia Mlodzienski- Honorable Mention All Delco
Kelsey Wakiyama- Honorable Mention All Delco
Boys Swimming
Central League Championship- 4th place
District 1 Championsip- 5th place
Central League 200 Medley Relay Champions- Chase Bentley, Jack Undercolfer, Rhett Cosgrove, Nathan Kellerman
Jack Undercolfer- 1st Team All Delco, Central League Swimmer of the Year, Central League: 100 backstroke Champion, 100 fly 2nd place; State Qualifier: 100 backstroke
Rhett Cosgrove-1st Team All Delco, Central League: 500 free 2nd place; District 1: 200 free 3rd place, 500 free 3rd place; State Qualifier: 200 and 500 free
Chase Bentley- Honorable Mention All Delco
Nathan Kellerman- Honorable Mention All Delco
Nick Lavine- Honorable Mention All Delco
Boys Basketball
Lew Robinson- 1,000 point scorer, 2nd Team All Delco
Jackson Hicke- Honorable Mention All Delco
Danny Rosenblum- Honorable Mention All Delco
Charlie Thornton- Honorable Mention All Delco
Girls Basketball
Ellie Rinehart- Honorable Mention All Delco
Cierra Hopson- Honorable Mention All Delco
Spring Sports
Boys Tennis
Central League Singles Tournament: Ariston Fonesca, Ryan Klein
Central League Doubles Tournament 3rd Place: Garrett Spillerman, Ryan Klein
District 1 Team Tournament- Ariston Fonseca, Ryan Klein, Garrett Spillerman, JP Pruett, Heonjin Kim, Sam Hilbert, Ryan Movsowitz, Graham Bernabeo
District 1 Doubles: Garrett Spillerman and Ryan Klein
Ariston Fonesca- 1st Team All Central Singles, 1st Team All Main Line
Garrett Spillerman- 2nd Team All Central Singles, 2nd Team All Main Line
Ryan Klein- Honorable Mention All Central Singles, 2nd Team All Main Line
JP Pruett/Heonjin Kim- 1st Team All Central Doubles, 2nd Team All Main Line
Boys Track
District Qualifiers: Chris Belz, Max Dooley, Dean Aljian, Amir Bryd, Collin Cheshire, Noel Palma, Michael Rocheleau, Gavin Williams, Aiden Leonard
State Qualifiers: Max Dooley- 1600m, 4×400 relay- Max Dooley, Chris Belz, Gavin Williams, Colin Cheshire, Dean Aljian, Aiden Leonard
4×400- 1st Team All Central, 1st Team All Delco (Chris Belz, Max Dooley, Gavin Williams, Colin Cheshire)
4×100- 2nd Team All Central
Chris Belz- 2nd Team All Central 400m, 800m, 1st Team All Delco
Max Dooley- Honorable Mention All Central 1600m, 1st Team All Delco
Jesse Cohen-Honorable Mention All Delco
Quentin Ryan-Honorable Mention All Delco
Gaven Williams-Honorable Mention All Delco
Girls Track
Lucy Minning: District Qualifier- 100m, 2nd Team All Delco, 2nd Team All Central 100m, Honorable Mention All Central 200m, 2nd Team All Delco
Sophia Hill: Central League Pole Vault Champion, District Qualifier, 1st Team All Delco, 1st Team All Central pole vault, 1st Team All Delco
Lucy Henkle: District Qualifier- 800m, State Qualifier 800m, 1st Team All Delco, 1st Team All Central 800m, 1st Team All Delco
Boys Lacrosse
PIAA State Champions
Grant Pierce- Central League MVP, Delco Player of the Year, 1st Team All Central, USL All American, 1st Team All Delco, 1st Team All Main Line
Ryan Goldstein-1st Team All Central, 1st Team All Delco, 1st Team All Main Line
Damien Ramondo- 1st Team All Central, 2nd Team All Delco, 1st Team All Main Line
Mark McKeon- 2nd Team All Central, 2nd Team All Delco, 1st Team All Main Line
Nick Lucchesi- 2nd Team All Central, Honorable Mention All Delco, 2nd Team All Main Line
Will Gallagher- 2nd Team All Central, Honorable Mention All Delco, 2nd Team All Main Line
Robert Hobbs- 2nd Team All Central, 2nd Team All Delco, 2nd Team All Main Line
Casey Ott- Honorable Mention All Central, Honorable Mention All Delco
Chris Begier- Central League George Kruse Award, Honorable Mention All Delco
Charlie Bernicker- Honorable Mention All Delco, 2nd Team All Main Line
Colin French- Honorable Mention All Delco
Jack Murphy- Honorable Mention All Delco, 2nd Team All Main Line
Peter Vitale- Honorable Mention All Delco
Girls Lacrosse
PIAA State Champions
Margaret Mooney- 1st Team All Central, USL All American, 1st Team All Delco
Cierra Hopson-1st Team All Central, USL All American, USL All Academic, 2nd Team All Delco
Tori DiCarlo- 1st Team All Central, USL All American, USL All Academic, 1st Team All Delco
Ellie Rinehart- 2nd Team All Central, PASLA All Academic, 1st Team All Delco
Avery Ciatto- 2nd Team All Central, USL All Academic, 2nd Team All Delco
Elise Palmer- 2nd Team All Central, PASLA All Academic, 1st Team All Delco
Sheila Esgro- Honorable Mention All Central, Honorable Mention All Delco
Julie Breedveld-Honorable Mention All Delco
Katie DeShan-Honorable Mention All Delco
Abby Jansen-Honorable Mention All Delco
Karis Mameniskis- Honorable Mention All Delco
Baseball
Jack Pachella- 1st Team All Main Line, 2nd team All Delco
Scott Belveal-1st Team All Main Line, Honorable Mention All Delco
Austin Marx- Honorable Mention All Delco, 2nd Team All Main Line
Will Reger- Honorable Mention All Delco. 2nd Team All Main Line
Mike Sears- 2nd Team All Main Line
Owen Lewandowski- Honorable Mention All Main Line
James Sweet- Honorable Mention All Main Line
Softball
Lilah Demmy- 2nd Team All Central (pitcher), Honorable Mention All Delco, 2nd Team All Main Line
Audrey Rubenstein- Honorable Mention All Central (SS/Pitcher)
Caroline Monahan- Honorable Mention All Central (LF)